Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale jedzenie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Jemy w przeróżnych sytuacjach i miejscach. W domu, w kinie, na dworze, w pracy, gdy nam smutno, gdy spotykamy się z przyjaciółmi, z rodziną, podczas wieczoru z ukochaną osobą… lista jest długa. Jedzenie wpływa na nasze samopoczucie. Nie tylko poprzez smak, ale także wygląd, zapach i skład. Jedzenie jest z nami od chwili narodzin, do samego końca. I przez całe nasze życie, dieta zmienia się razem z nami i z otaczającym nas światem. Zmienia się samo jedzenie i sposoby jego pozyskiwania. Dlatego też do kuchni  naszych babć musimy podchodzić z większą rezerwą. Ale co w takim razie jeść? Jaką dietę zastosować?

Zacznijmy od samego słowa dieta. Bo to słowo nie jest zarezerwowane tylko do odchudzania. Dieta jest systemem odżywiania polegającym na dostosowaniu ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu. I w tym miejscu na plan wkracza dietetyk. Czyli osoba, która wytłumaczy, na czym polega nietolerancja niektórych składników i czym można je zastąpić. Dietetyk na podstawie Twoich wyników badań wskaże Ci, z jakich pokarmów czerpać potrzebne Ci substancje. Być może to właśnie podczas pierwszej wizyty dowiesz się, dlaczego od kilku lat nie masz energii, nie możesz zgubić kilku kilogramów albo pojawiły się problemy dermatologiczne. A co, kiedy następuje ten szczególny czas w naszym życiu, czyli narodziny dziecka? Bo to przecież od nas będzie zależeć, jak rozpocznie się przygoda nowego człowieka.

Podczas ciąży lub karmienia piersią na pewno nie raz słyszałaś, albo jeszcze usłyszysz, że „musisz jeść za dwoje”. Nie jest to do końca błędne. Owszem, musimy jeść za dwoje, ale pod względem jakości, nie ilości. Niestety osoby, które tak do nas mówią zapominają, albo zwyczajnie nie zdają sobie z tego sprawy, że cały garnek ziemniaków nie dostarczy nam więcej wartości odżywczych od zwykłej, pojedynczej porcji dobrze zbilansowanego i dopasowanego do NAS posiłku.

Dieta w starożytnej Grecji oznaczało „styl życia” - zmień go z nami.

Przed wizytą prosimy o wykonanie podstawowych badań tj:

* Morfologia z rozmazem

* Lipidogram

* TSH

* Aspat, alt, próby wątrobowe

* Glukoza na czczo.

Badania ważne są 3 msc. 

Pozdrawiam 

Natalia Palmowska - dietetyk