Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeutka przeprowadza dokładny wywiad, aby rozpoznać wszystkie występujące schorzenia. Kolejnym etapem jest badanie, poprzedzone informacją o jego przebiegu, założeniach i celach. Po dokładnej analizie danych planowany jest cel terapii, ustalany wspólnie z pacjentką.
Przyczyny dolegliwości
Na pierwszej wizycie mogą być wykonane zabiegi manualne mające na celu zniwelować ból ujawniony podczas badania oraz przywrócić prawidłowe napięcie mięśni. Następnie wprowadzany jest indywidualnie dobrany trening mięśni dna miednicy oraz trening behawioralny. Czasem przyczyna dolegliwości może być zlokalizowana w innym obszarze ciała, wtedy dodatkowo wprowadzany jest trening i terapia pod kontrolą specjalistów.
Konsultacje z lekarzem specjalistą
W trudnych przypadkach fizjoterapeutka uroginekologiczna konsultuje się z lekarzem specjalistą i razem ustalają odpowiedni plan terapii. Na każdej kolejnej wizycie weryfikowane są efekty terapii i dostosowywane parametry.
Metody rehabilitacji
Terapeutka korzysta z wielu metod rehabilitacyjnych, terapii manualnej, osteopatii, elektrostymulacji, zgodnych z aktualnymi międzynarodowymi standardami medycznymi.