Nowoczesna rehabilitacja dna miednicy polega na leczeniu schorzeń dna miednicy pacjentki, takich jak nietrzymanie moczu i stolca, jakość życia intymnego, wszelkie bóle w okolicy miednicy, podbrzusza.
Dno miednicy pełni wiele bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka. Złożone jest z mięśni tworzących przeponę miednicy i przeponę moczowo-płciową. Stanowi podparcie dla organów znajdujących się w miednicy. Ich prawidłowa funkcja ma zasadniczy wpływ na trzymanie moczu, gazów i stolca, ponadto wspomaga również funkcje seksualne. Dno miednicy jest najaktywniejszą grupą mięśniową podczas wykonywania czynności ruchowych. Żeby spełnić te wszystkie funkcje, wydolne dno miednicy, powinno być mocne, ale nie nadmiernie napięte, elastyczne, dobrze ukrwione i unerwione, tak aby w odpowiednim momencie umiało zareagować automatycznie.
Najczęstsze dolegliwości
Gdy dno miednicy przestaje spełniać swe zadania, pojawiają się różne problemy. Najczęściej występujące dolegliwości to:
- inkontynencja (nietrzymanie moczu, nietrzymanie gazów i stolca),
- pęcherz nadaktywny (parcia na pęcherz),
- obniżenie narządów miednicy mniejszej,
- zaburzenia seksualne, takie jak ból podczas współżycia, osłabione czucie w pochwie, anorgazmia, napięcie mięśni uniemożliwiające współżycie i brak satysfakcji ze współżycia,
- ból w okolicach miednicy,
- ból w okolicach kości krzyżowej,
- ból owulacyjny,
- dyspareunia (ból w trakcie stosunku),
- wulwodynia (bóle i dyskomfort w obrębie narządów płciowych),
- zapalenie pęcherza.
Głównym celem rehabilitacji dna miednicy jest przywrócenie wydolności dna miednicy na poziomie struktury i funkcji, które ono spełnia. Fizjoterapeuta na podstawie wnikliwych badań i analizy stosuje wiele technik terapeutycznych. Dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń wzmacniających lub rozluźniających. Wspomaga się również różnymi technikami terapii manualnej. Ważny w tym procesie leczenia jest trening behawioralny, polegający na zapoznaniu pacjenta z chorobą i nauką mechanizmów przeciwdziałających niekorzystnym jej objawom.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy
Ćwiczenia mięśni dna miednicy, znane także jako ćwiczenia Kegla, są formą leczenia w przypadku nietrzymania moczu i pęcherza nadaktywnego (nadreaktywnego), jak również w obniżeniu narządów rodnych.
Mięśnie dna miednicy są niezwykle ważne, szczególnie u kobiet. Jest to grupa mięśni zawieszona jak hamak pomiędzy kością łonową, a dolną częścią kręgosłupa. Takie zawieszenie mięśni wspomaga funkcjonowanie cewki moczowej, pochwy, odbytu i ich zwieraczy. Właściwa ich funkcja wynika z prawidłowej struktury, a dysfunkcja ma źródło w jej zaburzeniach. Osłabione mięśnie dna miednicy działają mniej efektywnie, co może powodować mimowolny wyciek moczu z pęcherza w czasie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej spowodowanego kaszlem, śmiechem, ćwiczeniami fizycznymi. Osłabienie tych mięśni może być przyczyną wypadania narządów, nietrzymania moczu, występowania pęcherza nadaktywnego, bólu w okolicach miednicy mniejszej i innych dolegliwości.
Przyczyna osłabienia mięśni dna miednicy
Przyczyną osłabienia mięśni dna miednicy może być duży wysiłek fizyczny, głównie podczas porodu, duża masa noworodka. Niektóre kobiety nie potrafią wywołać czynnego skurczu mięśni dna miednicy. Włączenie badania i treningu prowadzonego przez fizjoterapeutę uroginekologicznego stanowi istotną metodę uzyskania właściwego czucia w tych okolicach.
Głównym celem ćwiczeń mięśni dna miednicy jest uzyskanie przyrostu masy mięśniowej, wyższego poziomu napięcia spoczynkowego, wzrost siły, poprawa ukrwienia i czucia.